Első hallásra sci-finek tűnik, pedig nagyon is valós kutatások állnak mögötte: a növények nemcsak táplálnak és oxigént termelnek, hanem kis mennyiségű elektromos energiát is képesek előállítani. A tudósok évek óta dolgoznak azon, hogyan lehetne ezt a „zöldáramot” hasznosítani – méghozzá úgy, hogy közben a növények tovább élnek, nőnek és fejlődnek. De hogyan lesz áram egy cserépből vagy egy kukoricatáblából?

A fotoszintézis rejtett oldala

A növények működésének alapja a fotoszintézis: napfény, víz és szén-dioxid segítségével cukrokat állítanak elő. Amiről kevesebb szó esik, az az, hogy ez a folyamat elektronok mozgásával jár, vagyis tulajdonképpen elektromos jelenség.

Normál esetben ezek az elektronok a növény belső folyamataiban hasznosulnak. A kutatók viszont rájöttek: ha ezt az elektronáramlást egy külső áramkör felé terelik, akkor mérhető elektromos áram jön létre.

Amikor a talaj dolgozik helyettünk

Az egyik legígéretesebb megközelítés a mikrobiális rendszerrel kapcsolatos, amikor nem közvetlenül a levelekből, hanem a gyökerek környezetéből nyernek áramot.

A növények a gyökereiken keresztül szerves anyagokat bocsátanak ki a talajba. Ezeket a talajban élő mikroorganizmusok lebontják, miközben elektronok szabadulnak fel. Ha a gyökérzónába elektródákat helyeznek, az elektronok „elfoghatók”, és máris megszületik az elektromos áram – anélkül, hogy a növény megsérülne.

Ez a technológia jelenleg kis teljesítményű, de szenzorok, talajnedvesség-mérők vagy mezőgazdasági monitoringrendszerek energiaellátására már alkalmas lehet.

növény

A növények képesek kis mennyiségű elektromos energiát előállítani  – Fotó: Shutterstock

Levelek, fák és apró feszültségek

Érdekesség, hogy egyes kísérletek szerint a növények levelei és szárai mechanikai hatásra is elektromos töltéseket hozhatnak létre. A szélben mozgó levelek, a nedvesség vagy akár az érintés is mérhető feszültséget generálhat – igaz, rendkívül kis mennyiségben.

Ez még inkább kutatási érdekesség, de jól mutatja: a növények szó szerint „élő elektromos rendszerek”.

Mire elég ez az energia?

Fontos kimondani: nem növényekkel fogjuk kiváltani az erőműveket. Az így nyert energia mennyisége ma még csekély, és nem versenyezhet a nap- vagy szélenergiával. Ugyanakkor hatalmas előnye, hogy:

• megújuló,
• folyamatosan termelődik,
• nem igényel külön területet,
• és a növények közben teszik a dolgukat.

Ezért a jövőben főként precíziós mezőgazdasági rendszerekben, távoli területeken működő érzékelőknél lehet szerepe.

A jövő zöldebb, mint gondolnánk

A növényekből nyert elektromosság ma még inkább tudományos kísérlet, mint mindennapi megoldás. De ahogy a kutatások haladnak, könnyen lehet, hogy néhány év múlva a föld nemcsak termést ad, hanem energiát is szolgáltat.

Egy biztos: a természet még mindig több titkot rejt, mint gondolnánk – és néha szó szerint áramlik belőle a jövő.

Forrás: earth.com