Generációváltás: Nem kényszer, hanem segített folyamat

A Fejér vármegyei Mezőfalván megrendezett első Vetési napon Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) elnöke hangsúlyozta: a cél az, hogy a fiatalabb nemzedék képessé váljon saját sorsa irányítására az agráriumban. Az elnök rámutatott, hogy Magyarország nem várt a brüsszeli direktívákra, hanem saját hatáskörben alkotta meg a gazdaságátadásról szóló törvényt.

A jogszabály sikerét jelzi, hogy eddig mintegy 1700 pályázat érkezett be, ami igazolja: a generációváltás jó irányba halad.

A folyamat során mind az átadó, mind az átvevő fél támogatásban részesül. Jakab István szerint a fiatalok versenyképességét a jövőben a kedvező, nullához közeli kamatozású, akár 20 éves futamidejű hitelekkel lehetne tovább erősíteni.



Alkalmazkodás a klímaváltozáshoz: Új technológiák és vízgazdálkodás

Az elnök figyelmeztetett: a megváltozott éghajlati viszonyok között a régi módszerek és vetőmagok már nem kifizetődőek. A mezőgazdaság jövője a korszerű technológiák alkalmazásán és a hatékony vízgazdálkodáson nyugszik. A helyzet komolyságát jelzi, hogy a Duna és a Tisza vízhozama jelentősen visszaesett, és egy teljes évnyi csapadék hiányzik a termőföldekből.

A kormányzati stratégia fókuszában a vízvisszatartás áll.

A "Vizet a tájba" program eredményeként ma már több víz marad az ország határain belül, mint amennyi távozik. Emellett az öntözés költségeit az állam átvállalta a termelőktől, ezzel is segítve az aszály elleni védekezést.


jakab

Jakab István MAGOSZ-elnök a Vetési nap megnyitóján – Fotó: MTI

A gazdaságátadás gyakorlati akadályai

Bár a jogszabályi háttér adott, a gyakorlati megvalósítás során még számos nehézség adódik. Cseh Tibor András, a MAGOSZ főtitkára szerint a hatóságok, bankok és közműszolgáltatók sokszor még nem értik a gazdaságátadás lényegét, ami nem más, mint egy egyszerű szerződéssel történő jogutódlás. A bürokrácia csökkentése és a folyamatok automatizálása a közeljövő legfontosabb feladata.

Mi teheti vonzóvá a mezőgazdaságot a fiataloknak?

A szakemberek egyetértettek abban, hogy a fiatalokat elsősorban a jövedelemtermelő képességgel és a modern technológiával lehet megszólítani.

  • Digitalizáció: A high-tech megoldások és a precíziós gazdálkodás vonzó perspektívát kínál a pályakezdőknek.
  • Adórendszer: A jelenlegi hazai szabályozás kedvező feltételeket teremt a termelők számára.
  • Földvásárlás: Biztosítani kell a lehetőséget a földhözjutáshoz azok számára is, akik nem családi gazdaságot vesznek át.

Derdák Gábor, az Ifjú Gazda Tagozat elnöke hozzátette: a mezőgazdaság társadalmi megítélésén is javítani kell. Fontos megmutatni a fogyasztóknak azt a kemény munkát, ami a boltok polcain lévő élelmiszerek mögött van, hogy a gazdálkodói életpálya kívülről érkező fiatalok számára is hívogató legyen.

Forrás és kép: MTI