A Területi Monitoring Rendszer (TMR) műholdas adatok elemzésével követi nyomon a Közös Agrárpolitika területalapú támogatásaihoz kötődő jogosultsági feltételek teljesülését. A rendszer segítségével a Magyar Államkincstár azt vizsgálja, hogy a termelők teljesítik-e a különböző támogatások keretében tett vállalásaikat, illetve betartják-e az ott előírt gazdálkodási gyakorlatokat – olvasható a nak.hu tájékoztatójában.

monitoring

Ellenőrzik a jogosultsági feltételek teljesülését – fotó: pixabay.com

Mint írják, az ellenőrzések között szerepel például a nem támogatható területek kimutatása, amely azokat a területrészeket vagy teljes parcellaigényléseket azonosítja, amelyekre a nem mezőgazdasági jellegük miatt helytelen területalapú igénylések kerülnek benyújtásra. Például ilyen a tábla területén elhelyezkedő állandó vízfelszín, mesterséges építmény, infrastruktúra létesítmény, napelempark vagy a parcella területén állandósult raktározások, anyagtárolások.

A gazdálkodóknak lehetőségük van módosítani a parcella határát az Egységes Kérelemben úgy, hogy a nem támogatható területi elemeket ne tartalmazza a rajz. A TMR folyamatosan fejlődik, és a 2024-ben bevezetendő új ellenőrzések is részletesen bemutatásra kerülnek – olvasható a nak.hu cikkében.


Túllegeltetett területek azonosítása

A "TMR – Túllegeltetett területek azonosítása" ellenőrzés egyértelmű célja, hogy azonosításra kerüljenek azok a területrészek, vagy akár komplett igénylések, melyek a támogathatósági kritériumokat meghaladó mértékben legeltetettek.

Gyomos területek azonosítása

A "TMR – Gyomos területek azonosítása" ellenőrzés konkrét célja az, hogy azonosításra kerüljenek azon területrészek, vagy akár komplett igénylések, melyeken a lágyszárú gyomok a művelést akadályozó mértékben vannak jelen, így a nem támogathatóságuk miatt pontatlan területalapú igénylések kerülnek benyújtásra.

Mezőgazdasági táblák hasznosításának azonosítása

A "TMR – Mezőgazdasági táblák hasznosítása" ellenőrzés egyértelmű célja, hogy azonosításra kerüljenek azok a mezőgazdasági táblák, amelyeken nem az adott évi Egységes Kérelemben feltüntetett hasznosítás került detektálásra, ezáltal pontatlan területalapú igénylések kerülnek benyújtásra – írja a nak.hu.

Parcellán belüli inhomogenitás vizsgálata

A "TMR – Parcellán belüli inhomogenitás" ellenőrzés egyértelmű célja, hogy azonosításra kerüljenek azok a területrészek, melyekre a parcellán belül két (vagy több) eltérő hasznosítás jelenléte miatt pontatlan területalapú igénylések kerülnek benyújtásra

Nem támogatható területek ellenőrzése

A "TMR – Nem támogatható területek ellenőrzés’"egyértelmű célja, hogy azonosításra kerüljenek azok a területrészek, vagy akár komplett igénylések, melyekre a nem támogathatóságuk miatt jogtalan területalapú igénylések kerülnek benyújtásra.

mobilGAZDA – Agrártámogatások a zsebben

A mobilGAZDA a Magyar Államkincstár mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatásokhoz kapcsolódó, mobileszközökön működő alkalmazása, amely a gazdálkodók és a Kincstár közti kommunikációt segíti elő. Az aktuális információkért kattintson a következő linkek egyikére: HÍREK vagy GYAKORI KÉRDÉSEK