Hosszú, száraz időszak után végre megérkezik az eső első komolyabb hulláma: ma délutántól egészen az éjszakai órákig záporok és zivatarok alakulhatnak ki az ország több térségében. A csapadék eloszlása azonban egyelőre egyenetlen lesz, így nem minden régió részesül azonnal a várva várt esőből.

A zivatartevékenység elsőként a Dunántúl déli részén, különösen a baranyai és tolnai dombság térségében indulhat be. Később a zivatarok északabbra is átterjedhetnek, a Dunakanyar környékén is kialakulhatnak intenzívebb gócok. Eközben a Duna–Tisza közén már nagyobb területi lefedettséggel lehet számolni, ahol több hullámban is átvonulhatnak a csapadéktömbök.

A jelenség hátterében az úgynevezett meleg, nedves szállítószalag áll, amely kedvez a zivatarok egymást követő kialakulásának. Bár konvektív helyzetben nem várható teljes országos lefedettség, több térségben is egymást átfedő csapadékgócok növelhetik a lehulló eső mennyiségét.

A fővárosban az esti órákban lehet számítani záporokra, zivatarokra, amelyek helyenként intenzívebbek is lehetnek.

eső

Forrás: Astromet

A zivatarokat kísérő jelenségekre érdemes felkészülni: rövid idő alatt nagy mennyiségű csapadék, viharos széllökések és aprószemű jég is előfordulhat. Ezek lokálisan akár károkat is okozhatnak.

A Nyugat-Dunántúl egyelőre kimaradhat a mai csapadékból, azonban jó hír, hogy a csütörtöki nap folyamán ott is növekszik az eső esélye. A gazdálkodók és a természet számára minden csepp számít: a jelenlegi aszályos helyzetben a májusi eső valóban aranyat ér.

Forrás: Astromet

Indexkép: Pexels