Egyre erőteljesebb tiltakozási hullám söpör végig Európán, miután az Európai Unió Tanácsa írásbeli eljárással felhatalmazta az Európai Bizottságot az EU–Mercosur kereskedelmi megállapodás aláírására. Belgiumban a gazdák napok óta tartó megmozdulásai miatt vasárnap több autópályán is leállt a forgalom – közölte a belga rendőrség.
A demonstrálók elsősorban az ellen emelik fel hangjukat, hogy az Európai Unió vámcsökkentéssel és piacnyitással segítené a dél-amerikai országok – Argentína, Brazília, Paraguay, Uruguay – mezőgazdasági termékeinek beáramlását.
A gazdák szerint ez veszélybe sodorhatja az uniós termelők megélhetését, miközben az importtermékek gyártási feltételei gyakran nem felelnek meg az EU szigorú környezetvédelmi és állatjóléti normáinak.
Traktorokkal zárták le az utakat
Belgiumban a csütörtök óta zajló tüntetések során a gazdák traktorokkal torlaszolták el az autópályákat. Vasárnap már több főút forgalma is megbénult, a járművezetőknek torlódásokkal és jelentős késésekkel kellett számolniuk.
A tüntetők közül többen tüzet is raktak az út mellett, hogy melegen tartsák magukat az éjszakai demonstrációk során.
A Le Soir című belga napilap szerint a tüntetések leginkább a vallon régióban összpontosulnak, ahol a helyi termelők különösen érzékenyen reagálnak a mezőgazdasági piacok liberalizációjára.

Fotó: archív/brusselstimes.com
Nem csak Belgium tiltakozik
A belgiumi megmozdulások csupán részei egy sokkal szélesebb tiltakozási hullámnak. Franciaországban, Lengyelországban, Írországban és több más uniós tagállamban is demonstrációk zajlanak a megállapodás ellen. A gazdák aggodalma közös: félnek attól, hogy a dél-amerikai országokból származó olcsó marhahús, cukor vagy baromfi kiszorítja őket a piacról, miközben az importtermékek előállítása nem minden esetben garantálja az EU-ban elvárt fenntarthatósági normákat.
Az EU érvei: új piacok, kedvezőbb feltételek
Az Európai Tanács és az Európai Bizottság szerint a megállapodás célja, hogy csökkentse a vámokat, bővítse a piacokat és jobb hozzáférést biztosítson mind az áruk, mind a szolgáltatások – például digitális és pénzügyi szolgáltatások – számára. Az egyezmény egyaránt kedvező lehet az autóipar, a vegyipar és a gyógyszeripar számára is.
A megállapodás közbeszerzési rendelkezései lehetővé tennék az uniós cégek számára, hogy részt vegyenek a Mercosur-országok közbeszerzési eljárásaiban, ami tovább növelné az EU exportpotenciálját.
A gazdák bizalma megrendült
A gazdatüntetések mégsem csillapodnak. Sokan attól tartanak, hogy a megállapodás az európai mezőgazdaság rovására született. A gazdák egyre hangosabban követelik, hogy az Európai Parlament ne ratifikálja az egyezményt, amíg nem kapnak garanciát arra, hogy az uniós előírásoknak nem megfelelő termékek nem kerülhetnek hátrányos helyzetbe hozva az itthoni termelőket.
Egyre valószínűbb, hogy az elkövetkező napokban más országokban is hasonló, közlekedést akadályozó demonstrációkra kerülhet sor – a gazdák elszántsága és félelmeik ugyanis közösek: a megélhetésük forog kockán.
Forrás: MTI
Indexkép: archív/brusselstimes.com