A nyomozók felszámoltak egy, a szegedi nagybani piacon működő bűnszervezetet, amely zöldségkereskedelemmel foglalkozott, és a gyanú szerint jelentős összegű áfát nem fizetett be az államkasszába. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatóságának tájékoztatása szerint a csoport tevékenysége következtében a költségvetést mintegy 700 millió forintos kár érhette.

A hatóságok gyanúja alapján a hálózatot egy Békés vármegyében élő családfő szervezte meg, aki egy átgondolt, költségvetési csalásra épülő rendszert alakított ki. A működésbe saját családtagjait is bevonta, így a tevékenység több szereplő összehangolt együttműködésével zajlott.



A csoport működésének egyik kulcseleme egy úgynevezett számlagyár volt.

A bűnszervezet strómanok nevére bejegyzett vállalkozásokat hozott létre, amelyeken keresztül zöldségféléket értékesítettek a szegedi nagybani piacon.

A vállalkozások olyan számlákat állítottak ki és fogadtak be, amelyek mögött nem álltak valós gazdasági események. A fiktív bizonylatok segítségével az érintett cégek elkerülték az áfafizetést, illetve jogosulatlanul csökkentették az adókötelezettségüket.

A hatóságok szerint a rendszer működéséhez egy könyvelő segítségét is igénybe vették. A szakember tanácsaival segítette a bűnszervezetet abban, hogy a számlázási folyamatok a hatóságok számára valós gazdasági tevékenységnek tűnjenek.

A nyomozás során feltárt adatok alapján a költségvetésnek okozott kár megközelíti a 700 millió forintot. Ennek megtérülése érdekében a hatóságok mintegy 400 millió forint értékben vontak zár alá különböző vagyonelemeket. Az intézkedések során gépjárműveket, ingatlanokat, ékszereket, bankszámlákon lévő összegeket, valamint készpénzt is lefoglaltak.


lada

illusztráció – Fotó: Shutterstock


A bűnszervezet felszámolására indított, országos összehangolt akcióban közel 120 pénzügyőr vett részt.

A hatóságok a helyszíneken összesen 11 embert állítottak elő.

Közülük öt személyt bűnszervezetben, üzletszerűen elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettének megalapozott gyanújával hallgattak ki. A Szolnoki Járásbíróság döntése alapján az érintettek letartóztatását elrendelték – közölte a NAV.

Forrás: MTI

Indexkép: illusztráció/Shutterstock