A pályázat keretében az a feladatuk, hogy a talajokat még termőbbé, ezáltal fenntarthatóvá tegyék a precíziós mezőgazdaság és a mesterséges intelligencia felhasználásával. A talajegészségügyi protokoll kidolgozásával nemcsak itthon, hanem a világon is egyedülálló, még senki által el nem végzett feladaton munkálkodnak – adta hírül a novenyvedoszer.hu

talaj

A nem megfelelő talajművelés jelentős vízveszteséget okozhat – fotó: pixabay.com

Javítani kell a talajszerkezetet

Czakó Iván, a szegedi Karotin Kft. vezető kutatója kiemelte: a küldetés rendkívül fontos, hiszen a talajvesztés az egész világon nagyon nagy mértékű. Hozzátette, hogy a talajveszteség globálisan egy évszázad alatt ötven százalékos volt. Európában évről-évre tovább növekszik három-négy százalékkal, ami éves szinten egyetlen emberre vetítve 3,4 tonna veszteséget jelent.

"Így sokkal drágább előállítani a terményt, illetve rosszabb lesz annak a minősége is. A talajból a művelési mód hiányzik: akkor kellene művelni, amikor szükséges, nem pedig megszokásból, mert ha van három különböző talajművelés egyetlen kultúrában, akkor az jelentős vízveszteséget okozhat. Ezért ennek a mérséklése és megtartása szükséges, valamint a szervesanyag-tartalom növelése, ami a talajszerkezet javításával érhető el, nem pedig a megfelelően kiválasztott géppark alkalmazásával. A megoldás ezért a jó helyen és időben végzett műveletek és az imputanyagok kijuttatása. A szaktanácsadási rendszer a talajokra való bánásmódokra terjed ki, ezért országos szinten gyűjtünk adatokat, hogy területi bontásban mindenhol ideális művelési módot tudjunk ajánlani a szaktanácsadáson keresztül" – összegezte a kutató.

Lesújtó a hazai talaj minőségi állapota

Hatvan-hetven százalékos a degradáció, de ennek ellenére is lehet javítani az állapotán. A szegedi Kft. azt szeretné elérni, hogy a jelenleginél sokkal nagyobb területet foglaljon el kiváló minőségű talaj. A talaj ásványianyag-tartalmának hiánya a terményekben – a zöldségekben és a gyümölcsökben – is megjelenik, ezért ha kevés inputanyag kerül a talajba, akkor annak hiánya kimutatható a terményben is.

Az új  szaktanácsadási rendszer több ezer gazdálkodóhoz is eljuthat: ilyen hatalmas adatbázisra épülő és mesterséges intelligencián alapuló öntanuló szoftvert és ezzel együtt szaktanácsadási rendszert még sehol nem alakítottak ki.

termelés

Vizsgálják, hogy milyen műveleteket kell elvégezni ahhoz, hogy egy növény jól érezze magát a talajban

A talajegészségügyi kutatásokat végző szegedi szakemberek szolgálatában a precíziós mezőgazdaság eszköztára és a mesterséges intelligencia áll. Papp Dezső, a Karotin Kft. kutatója elmondta, hogy napjainkban a talajművelésben mintegy háromszázötven különböző eszköz használható, a  Kft. a pályázat keretében nem rendelkezik ennyi géptípussal, de a technológiákon belül a jellemző gépcsoportokkal igen – ezeket használják majd fel a kutatás során. A főbb művelési formák: a hagyományos talajművelés, a csökkentett forgatás nélküli talajművelés és a sávos művelés lesz.

Rengeteg adatgyűjtést szerzünk be a szántóföldről. A talajnedvesség szondán és a humusztartalom érzékelőkön keresztül jelenik meg a mesterséges intelligencia. Minden növénynek van termesztéstechnológiája, ami mögött nem csak az inputot értjük, hanem a gépesítettséget is, vagyis hogy milyen műveleteket kell elvégezni ahhoz, hogy egy növény jól érezze magát a talajban. Ehhez adunk segítséget elsősorban, hogy kiderüljön: ebből a nagy géppopulációból melyek a legmodernebb és leghasznosabb eszközök

– mondta Papp Dezső.