Egy balatonlellei vállalkozó szerint komoly kihívások elé állítja az idei nyári szezon a helyi turisztikai szereplőket. Közösségi oldalán arról írt, hogy több vállalkozás jelentős forgalomcsökkenést tapasztal, és úgy véli, a helyi döntéshozóknak nagyobb figyelmet kellene fordítaniuk a turizmusban dolgozók tapasztalataira.
Bejegyzése szerint júniusban vállalkozásánál a tavalyi év azonos időszakához képest 35–40 százalékos bevételkiesés jelentkezett, amit elsősorban az alacsonyabb vendégforgalommal magyaráz. Állítása szerint a júliusi adatok is hasonló tendenciát mutatnak, ezért úgy látja, hogy az idény első felében kiesett bevételt a szezon hátralévő részében már nehéz lesz pótolni.
A vállalkozó úgy véli, a gyengébb szezonra több körülmény is előre utalt. Ezek között említette a gazdasági környezet alakulását, az euró árfolyamának változását, valamint a tavaly tapasztalt árvaszúnyog-rajzást is, amely szerinte szintén befolyásolhatta a térség turisztikai megítélését.
Bejegyzésében azt is megfogalmazta, hogy Balatonlelle gazdaságában meghatározó szerepet tölt be a turizmus, ezért a vendégforgalom visszaesése nemcsak a vállalkozásokat, hanem hosszabb távon az egész települést is érintheti.
Az árvaszúnyogok miatt már korábban is jeleztek problémákat
A vállalkozó felidézte, hogy Siófok polgármestere korábban levélben fordult a kormányhoz az árvaszúnyogok okozta helyzet miatt. A megkeresés szerint a rovarok tömeges jelenléte kedvezőtlenül befolyásolhatja a turisztikai szezont, ezért segítséget kért a probléma kezeléséhez.
Újabb rajzásra figyelmeztet a kutatóintézet
A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) tájékoztatása szerint a tavasszal fejlődésnek indult balatoni árvaszúnyog (Chironomus balatonicus) első nagyobb rajzása július elejére lezárult. A kutatók szerint az ekkor kirepült egyedek mennyisége hozzávetőleg a tavalyi érték egyharmada–fele volt, ugyanakkor az egyes településeken érzékelhető rajzás intenzitását a széljárás jelentősen befolyásolhatta.
A szakemberek ugyanakkor arra is felhívják a figyelmet, hogy a jelenség várhatóan nem ért véget. A júniusi és júliusi meleg időjárás felgyorsította a lárvák fejlődését, miközben a Balatonban megnövekedett algamennyiség bőséges táplálékot biztosít számukra. Emiatt a nyári generációk folyamatos megjelenésére lehet számítani.
A BLKI szerint amennyiben az algakoncentráció a következő hetekben is magas marad vagy tovább emelkedik, akkor augusztusban és szeptemberben helyenként intenzívebb rajzások is kialakulhatnak.
A kutatóintézet a napokban részletes felmérést végez a jelenlegi lárvaállományról. Az eredmények alapján pontosabb előrejelzést kívánnak adni arra vonatkozóan, hogy a nyár hátralévő részében milyen mértékű árvaszúnyog-rajzás várható a Balaton térségében.
A lakosság is sürgeti a megoldást
A vállalkozó bejegyzése alatt számos hozzászólás jelent meg, amelyek jól érzékeltetik, hogy a probléma nemcsak a turisztikai szolgáltatókat, hanem a helyi lakosokat és a vendégeket is foglalkoztatja.
Többen úgy vélik, hogy a 2026-ban tapasztalható helyzet hosszú távon nem tartható fenn, és szerintük léteznek olyan beavatkozási lehetőségek, amelyek ugyan többletköltséggel járnának, de hozzájárulhatnának a probléma mérsékléséhez. Mások azt szorgalmazzák, hogy a települések és a vállalkozók közösen forduljanak a döntéshozókhoz, akár aláírásgyűjtéssel vagy hivatalos kezdeményezésekkel.
A hozzászólók között többen személyes tapasztalataikat is megosztották. Volt, aki arról számolt be, hogy a Balaton partján egy hirtelen feltámadó szél hatására néhány pillanat alatt ellepték a környezetet az árvaszúnyogok. Egy helyi lakos szerint ugyan korábban is előfordultak nagyobb rajzások, de azok jellemzően rövidebb ideig tartottak, mint a mostani jelenség.
Több vélemény arra is felhívja a figyelmet, hogy a rovarok nemcsak a vendégek komfortérzetét rontják, hanem kézzelfogható gazdasági károkat is okozhatnak. A hozzászólások szerint az elpusztult árvaszúnyogok beszennyezhetik a teraszokat, a székpárnákat, a ruházatot, valamint az üzletek előtt kihelyezett árukat is, ami többletmunkát és pluszköltséget jelenthet a vállalkozások számára.
A kommentelők egy része azt is felvetette, hogy érdemes lenne megvizsgálni, indokolt-e valamilyen rendkívüli támogatási forma vagy kárenyhítési rendszer kidolgozása azoknak a vállalkozásoknak, amelyek önhibájukon kívül szenvednek el jelentős veszteségeket. Többen hangsúlyozták, hogy bár az árvaszúnyog nem csíp, tömeges jelenléte jelentősen rontja a vendégélményt, ami közvetlen hatással lehet a Balaton turisztikai vonzerejére és a helyi vállalkozások megélhetésére.
Forrás: Facebook
Indexkép: illusztráció/Shutterstock